piątek, 30 grudnia 2016

Działanie barw

Ważną rolę w postrzeganiu świata odgrywają kolory. Barwy kojarzymy z konkretnymi emocjami. Czerwienie, pomarańcze i żółcie kojarzymy z ogniem i ciepłem, błękity i fiolety przywodzą na myśl chłód. To postrzeganie może zmienić się zależnie od kultury. Kojarzona z czystością i niewinnością biel w Chinach jest kolorem żałoby.

Barwy odgrywają dużą rolę także w projektowaniu. Dzięki nim projekty wywołują więcej emocji. Można to zauważyć również na co dzień. Zwracamy uwagę na noszone przez nas kolory i staramy się je odpowiednio łączyć. Nie każdemu przychodzi to łatwo, można się jednak tego nauczyć.


Kolory możemy łączyć opierając się na czysto teoretycznej wiedzy. Najłatwiej jest podzielić je na grupy. Są dwie zasadnicze: neutralne i tęczowe.

Barwy neutralne to wszystkie odcienie szarości, począwszy na bieli, na czerni kończąc. Dobrze łączą się z innymi kolorami. Odgrywają ważną rolę w tworzeniu barw zgaszonych i złamanych (o czym niżej).

Barwy tęczowe również dzielimy na podgrupy: zasadnicze, pochodne, zgaszone i złamane. Pierwsze dwie grupy tworzą koło barw.


Barwy zasadnicze, czyli żółty, czerwony i niebieski nie mogą być już rozszczepione. Z nich powstają barwy pochodne, poprzez połączenie dwóch kolorów w odpowiednich proporcjach. Jak łączyć te kolory?

Są dwa proste sposoby opierające się na kole barw. Pierwszym jest łączenie barw sąsiadujących, jak połączenie żółtego z pomarańczowym czy zielonym. Drugim jest sparowanie kolorów leżących na przeciwko, przykładowo fiolet z żółtym.

Oprócz tych dwóch metod są dwie kolejne: zasada trójkąta i zasada sześciokąta. W pierwszej chodzi o łączenie kolorów, które są na końcu wierzchołków danego trójkąta. Druga polega na łączeniu kolorów powstałych z barw przy sąsiednich wierzchołkach. Przykładowo, łączenie kolorów powstałych z mieszania czerwieni i fioletu oraz zieleni i żółci.


Takie same zasady obowiązują w przypadku barw zgaszonych i złamanych. Czym one są? To kolory koła barw zmieszane odpowiednio z szarością lub czernią. Ich odcień zależy od tego ile koloru zastosujemy.

Warto też pamiętać o symbolice kolorów. Każdy z nich wywołuje inne emocje i odpowiednie ich dopasowanie może wiele zmienić w odbiorze ubioru. Tak wyglądają przypisywane kolorom wartości symboliczne:

Biel jest utożsamiana z czystością, pokojem i wiecznością, w Azji jest to kolor żałoby.
Szarość kojarzona jest z obojętnością, ostrożnością, skrytością i oczyszczeniem.
Żółć jest symbolem boskości, sławy, zazdrości i zdrady.
Pomarańcz oznacza radość, władzę i pychę.
Czerwień łączy się z agresją, miłością, walką i rewolucją.
Fiolet wiążę się z duchowością, godnością, magicznością i wyniosłością.
Róż przedstawia przyjaźń, wrażliwość i empatię.
Brąz reprezentuje władzę, oszczędność, surowość i dojrzałość.
Granat uosabia podróże, wiedzę i tęsknotę.
Niebieski przypisany jest wieczności, macierzyństwu, bezpieczeństwu i spokojowi.
Błękit przywodzi na myśl uduchowienie i wiarę.
Zieleń powiązana jest z nadzieją, odpoczynkiem, świeżością, młodością i wytrwałością.
Czerń symbolizuje śmierć i rezygnację.

Te zasady zdecydowanie pomagają łączyć kolory, jednak najważniejsze jest nasze wyczucie. Dobieranie pasujących barw powinno być zabawą zgodną z naszym stylem. Jeśli chcemy się kierować tym, co modne i jaki kolor będzie rządził w danym sezonie warto zapoznać się z paletą kolorów Pantone oraz ich kolorem roku.

***

To kolejna, czwarta już część (Ko)lekcjowania. O czym będzie kolejna? To zależy od Was! O czym chcecie przeczytać? Co Was nurtuje? Jaki aspekt projektowania chcielibyście poznać bliżej? Piszcie w komentarzach. Najlepsze tematy opiszę już wkrótce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, zmotywuj, zainspiruj.